.jpg)
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 100 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Current Rating | 2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Blue |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 6 |
| Insulation Material | Plastic |
| Housing Material | Brass |
| Fastening Type | Pull, Push |
| Plating | Nickel |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Shell Material | Zinc Alloy |
Stock: 928
Distributors
pcbx
Unit Price$4.92455
Ext.Price$4.92455
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.92455 | $4.92455 |
| 10 | $4.18401 | $41.84010 |
| 25 | $3.92211 | $98.05275 |
| 50 | $3.69941 | $184.97050 |
| 100 | $3.48935 | $348.93500 |
| 300 | $3.29124 | $987.37200 |
| 500 | $3.15229 | $1576.14500 |
| 1000 | $3.01919 | $3019.19000 |
